pro vaše vlásky

21. října 2008 v 15:27 | lucianek01 |  něco pro děvčata
Péče o vlasy se stala samozřejmostí. Přesto se při ní stále dopouštíme chyb. Právě tak jako pleť obličeje jsou i vlasy každého člověka jiné a vyžadují speciální péči. Nejprve ale několik drobností, s nimiž si zpravidla nelámeme hlavu. Vlasy patří vlastně ke kůži, jsou takříkajíc "nástavbou kůže". V pokožce a částečně ještě i v podkožním tukovém vazivu jsou uloženy vlasové papily spolu s cévami, které je obklopují a vyživují. Tato vlasová pochva obklopuje vlasovou cibulku, z níž vychází kořen vlasu. Vlasový kořen není tedy skutečným kořenem, z něhož by vlas vyrůstal, nýbrž prostě ta část vlasu, kterou nemůžeme vidět, protože je ještě skryta v kůži. Když vlasy vyrostou z kůže, mluvíme o volné části vlasu. Každý vlas má vlastní mazovou žlázku, jejíž úlohou je stále rostoucí vlas promašťovat, aby se na povrchu kůže nestal křehkým a suchým, nýbrž byl elastický a odolný. Díky tomuto automatickému zásobování tukem jsou zdravé vlasy tak pružné. Vlas, často tenčí než hedvábné vlákno, unese váhu 60 gramů a dokáže se přitom prodloužit o třetinu své původní délky. Obdivuhodná je také stavba vlasu, který je tvořen třemi vrstvami: dření, kůrou a tzv. kutikulou. V kůře je obsažen vlasový pigment, tedy látka, která vlasům dává plavou, hnědou nebo černou barvu. Když jednoho dne zásobování pigmentem ustane a současně do kůry proniknou drobné vzduchové bublinky, vlas zešediví nebo zbělá. To se však děje nejdříve po 20. roce života. Do té doby pigmentové zbarvení stále sílí, plavé vlasy časem poněkud tmavnou. Životnost jednotlivého vlasu kolísá mezi třemi až šesti léty, pak vlas vypadne. Ve zdravé kštici se už ale naštěstí předem vytvořil nový. O dorost je tedy v pravém slova smyslu postaráno. Nový vlas roste velice rychle, asi po dvou měsících se růst znormalizuje a ustálí na průměrném přírůstku 1,5 cm za měsíc. V mládí rostou vlasy rychleji než v pokročilejším věku. Také roční doba má vliv na rychlost jejich růstu - v zimě dorůstají pomaleji než v létě. Naši hlavu zdobí průměrně 130-150 tisíc vlasů. Z tohoto množství bychom měli denně ztrácet jen tolik vlasů, kolik je nám let. Pokud dlouhodobě vypadává vlasů zřetelně vic, než by mělo, je třeba zjistit príčinu a snažit se ji odstranit. Mimochodem: blondýnky mají od přirody víc vlasů než brunety a rusovlásky. Zato jsou tmavší vlasy silnější a odolnější než světlé. Podobně jako kůže jsou i vlasy zrcadlem našeho zdraví. Při nemoci často visí zplihle a bez lesku a je prostě nemožné je učesat. To je nejlepší důkaz, jak úzce jsou spjaty s celým organismem. Teprve když je celková fyzická harmonie od základu obnovena, ožijí opět i vlasy. Známe-li všechny tyto souvislosti, můžeme pravidelnou péčí a rozumnou životosprávou značně přispět k tomu, aby naše "vlasové" problémy nepřesáhly únosnou míru.

ZÁLEŽÍ NA SPRÁVNÉ PÉČI
Od přírody jsou vlasy hedvábně lesklé, odolné i proti dost značnému tahu a pružné. Tento dárek přírody máme udržovat a vyhnout se všemu, co by vlasům mohlo uškodit, jako například chemické vlivy (nepřiměřená trvalá, odbarvování, barvení apod.), nadměrné působení slunečních paprsků, sušení na prudkém slunci, příliš horký vzduch při fénování a pod vysoušecí helmou, příliš mnoho laku, příliš časté tupírování... K denní péči i dnes patří tolik chválená rada našich babiček - vlasy stokrát přejet kartáčem. Kartáčujte vlasy - pokud možno při otevřeném okně - nejlépe dvěma kartáči, je to rychlejší a důkladnější. Začněte nejprve směrem od obličeje a pak se skloněnou hlavou dlouhými, pravidelnými tahy z týla ke špičkám vlasů a nakonec ze stran ke středu hlavy. Také následné česání vaše vlasy provzdušní. Používejte výhradně hřebeny a kartáče s neostrými štětinami a zakulacenými zuby, aby se vlasy nepoškozovaly. Především večer z vlasů speciálním hustým hřebenem vyčešte spoustu prachových částeček, které se v nich přes den zachytily ze vzduchu. Předpokladem krásných vlasů je vždy také zdravá vlasová pokožka. Dobrého prokrvení dosáhnete masáží všemi deseti prsty. Při ní postupujeme následovně: roztažené prsty přiložte k vlasové pokožce, přičemž palec slouží jako "kotva". Pak směrem od pěšinky přesouváme prsty krouživými pohyby a nakonec projedeme celou hlavou podél a napříč. Masírujeme jen bříšky prstů, nikoli nehty. Následné použití vlasové vody oživuje a osvěžuje. Neexistuje pevné pravidlo, jak často se vlasy mají mýt. Jakmile ztratí lesk a krásu, je umytí nutné! Před každým mytím vlasů byste měla vlasy po pramenech pročesat hustým hřebenem. Odstraní se přitom lupy a odumřelé zbytky vlasů; kůže pod vlasy může lépe dýchat. Na mytí je vhodná změkčená voda. Používejte jen mírné, nealkalické šampony (nikdy ne mýdlo) zcela přesně uzpůsobené pro váš druh vlasů nebo určené pro váš problém s vlasy. (Lanolin a proteiny posilují jemné, suché vlasy, byliny a síra odmaštují.) Malé množství šamponu zřeďte vodou, abyste na vlasech vytvořila bohatou pěnu. Spojte očištění s povzbuzující masáží. Provádějte bříšky prstů lehké krouživé pohyby, začněte na čele a postupujte až k nasazení vlasů v týle, pak po stranách na spáncích. Běžně zašpiněné vlasy stačí šamponovat jednou. Nechte však pěnu chvíli působit. Pak je nutné dlouhé a důkladné spláchnutí, aby se odstranily všechny zbytky šamponu. Následné ošetření vlasovým balzámem vlasy změkčí, dodá jim tvárnosti, lépe je upravíme do účesu. Používá se na vlasy lehce vysušené ručníkem, nechá se krátkou chvíli působit a pak musí být opět spláchnut. Zcela nakonec bychom vlasy měly kratičce opláchnout studenou vodou. Dodá jim to lesku, pokožka hlavy se dobře prokrví a teplem nabobtnalé zklidní. Abychom vlasy nevystavovaly zbytečné zátěži, neměli bychom je nikdy "vydrbat dosucha", vodu jen vymačkáme pomocí (předehřátého) ručníku. K rozčesání mokrých vlasů používejte výhradně hřeben s řídkými, širokými a na koncích zaoblenými zuby.

Vypadávání vlasů
Jako ostatní buňky našeho těla, také vlasy se průběžně obnovují a po určitém čase opět vypadávají. Začne-li náhle padat více vlasů než obvykle, může být příčinou špatný zdravotní stav nebo přílišná nervozita, obvykle to však bývá špatné zacházení. Silným kartáčováním, především nylonovými kartáči, vytrháváme odumřelé vlasy předčasně, zatímco jinak by v pokožce držely ještě déle než dva měsíce. Mimo toho ničíme svrchní ochrannou vrstvu vlasů. Příliš časté mytí šampony se silným čistícím účinkem a oplachování horkou vodou vlasům nesvědčí. Abychom při česání obětovaly co nejméně vlasů, doporučuje se po umytí vetřít speciální balzám. Přiložte konečky prstů obou rukou kolmo k hlavě a propracujte systematicky každé místečko kůže. Kroužete prsty, aby se vazivová tkáň uvolnila a dobře prokrvila. Nezapomeňte na partie na spáncích a promasírujte i zleva a zprava pěšinku. Některé účesy, při nichž jsou vlasy vystavovány stálému tlaku (koňský ohon, silné tupírování), vlasy zatěžují a nelze je doporučit natrvalo.Mastné vlasy
Při tomto druhu vlasů produkují mazové žlázy více tuku, než vlas potřebuje, aby zůstal pružný. Příčinou je vrozená přecitlivělost, s níž žlázy reagují na některé hormony. Skutečně mastné vlasy jdou vždy ruku v ruce s mastnou pletí obličeje. Nadměrná produkce mazu se snižuje s přibývajícím stářím, protože žlázky s léty ochabnou a zlenivějí. Mastné vlasy působí potíže. Pokud proti tzv. mazotoku nic nepodnikneme, může vést k tvoření lupů a následnému vypadávání vlasů. Úzkostlivá čistota je nejvyšším příkazem, je třeba častého mytí, jemné péče, ve stravě omezit tuky a obohatit jídelníček o vitamíny. Před mytím se u obzvlášt mastných vlasů doporučuje speciální kúra, obsahující látky zklidňující mazové žlázy. Na mytí hlavy používejte šampon s obsahem síry nebo s výtažky z bylin. Existují i speciální kombinované léčebné série, při nichž jsou jednotlivé účinné připravky uzpůsobeny tak, aby na sebe navazovaly. Šampon vtírejte jen docela zlehka a nechte pět minut působit. Jedno šamponování stačí! Při oplachování nepoužívejte horkou vodu, protože tou přimějete mazové žlázy, aby zapnuly na plný výkon - a následkem je rychlé zamaštění. K poslednímu (vlažnému) opláchnutí přidejte do vody přes sítko scezenou šťávu z půlky citronu nebo vychladlý vývar z kopřiv. Silné vytírání dosucha froté ručníkem si nesmíte dovolit, abyste nedráždila vlasovou pokožku. Nejvhodnější je nechat mastné vlasy volně proschnout a teprve nakonec je dotvarovat fénem. Nosíte-li foukanou, měla byste pro fénování používat speciální roztok určený tomuto typu problematických vlasů. Právě tak jako suchým vlasům, i mastným škodí nadměrná teplota vysoušecí helmy nebo fénu. Šetrnější a nedráždivý je vzduchový proud pouze vlažný. Při denní péči neužívejte vlasové vody s alkoholem, které zbytečně dráždí. Je-li vlasová pokožka příliš mastná, doporučuje se na česání používat dětský kartáč a hřeben z přírodní rohoviny. Kartáč nasazujte asi centimetr od pokožky, abyste maz neroztírala do vlasů. Ideální jsou účesy, při nichž se vlasy co nejméně dotýkají kůže pod nimi. Jemná trvalá dodá vlasům stálejší tvar a kromě toho zvýší jejich schopnost vstřebávat nadbytečné množství tuku. Účes si déle zachová svěží vzhled. Světlé prameny vytvářejí dojem větší optické plnosti účesu a kromě toho odvádějí pozornost od lehkého mastného lesku. Potřebujeme-li účes rychle obnovit, dají se vlasy už slepené do pramínků ještě zachránit suchým šamponem. Vlasy bychom měly nejprve vykartáčovat, pak důkladně prosypeme suchým šamponem, aniž by ovšem přišel přímo na pokožku. Po několika minutách kartáčem odstraníme. Protáhněte pak mezi zuby hřebene proužek vaty a vlasy takto důkladně rozčešte, pročešte všemi směry, abyste odstranila i poslední zbytky prášku. Proužek vaty v hřebenu vyměňujeme tak dlouho, až zmizí i poslední šedý poprašek. Výsledkem je suchá, mastnoty zbavená kštice.

Jemné, tenké vlasy
jsou vrozené. Na této dispozici se dá změnit jen málo. Ačkoli jemné vlasy nejsou - jak vládne všeobecné domnění - choulostivější než silné, je třeba o ně správně pečovat. Špatným zacházením se vlasy příliš vylouhují a škody jsou u jemných vlasů obzvláště nápadné - vypadají pak opravdu "k ničemu". Jemné vlasy jsou bohužel často zaměňovány s mastnými, protože se účes právě tak snadno slepuje do pramínků a vypadá pak nevzhledně. Za zničený účes však nemůže zmaštění, nýbrž skutečnost, že veškerý objem vlasů přichází více do styku s vlasovou pokožkou. Rychleji se tedy propotí a upráší. Lze proto doporučit častější mytí výživným bylinným šamponem, aby vlasy zůstávaly stále načechrané. Dostatek tužidla nebo pěny lépe udrží trvanlivost účesu a dodá mu zdání plnosti. Používáte-li speciální vlasovou vodu pro fénování, vlasy rovněž lépe drží. (Nanášíme až na napůl vysušené vlasy.) Před horkým vzduchem pod helmou bychom tenké vlasy měly pokud možno uchránit. Čím jsou jemnější a tenčí, tím nižší teplotu musíme nastavít i při užití fénu. Tenké vlasy získají na objemu, když je při sušení kartáčujeme z obou stran a odzadu dopředu. Jestliže se elektrizují, praskají a "létají", odložte nylonový kartáč a používejte výhradně přírodní štětiny. Používejte také hřeben z pravé rohoviny. Volte co nejvolnější účes. Tenké vlasy těsně přilehlé k hlavě budí dojem, že jich je velice málo a jsou řídké. Stupňovitý sestřih se zpravidla hodí lépe než hladce a rovně zastřižená linka.

Suché vlasy
Tyto vlasy jsou podvyživené. Vypadají matně, snadno se lámou a konečky se zpravidla rozdvojují. Je nutno je chránit před horkem, horským sluncem a slunečním zářením a nesmíme je příliš tupírovat. Tónování a přelivy jsou vhodnější než vlasy poškozující zátěž odbarvování. Suché vlasy bychom také měly ušetřit příliš silné trvalé, neopakovat ji příliš často a rozhodnout se raději pro krátkodobější a šetrnější ondulaci. Důležité je jemné zacházení při užívání natáček. Používejte výhradně měkké natáčky a zvykněte si podkládat je jemným papírem. Dbejte, aby vysoušecí helma byla vždy jen mírně teplá. Nejzdravější by ovšem bylo nechat vlasy uschnout volně na vzduchu. K dennímu ošetření se doporučuje vlasová voda obsahující tuk, kterou vmasírujeme do pokožky na hlavě, a pravidelné kartáčování kartáčem s přírodními štětinami. Před každým mytím byste měla do vlasů vetřít směs oleje z pšeničných klíčků a ricinového oleje, ovinout ručníkem a alespoň hodinu nechat působit. Jednoduchá je také lanolinová nebo olivová lázeň. Olej nahřejeme a nanášíme štětcem. Pod silným froté ručníkem nebo turbanem páry účinkují obzvláště dobře. Když olej vychladne, odstraníme ho dostatečným množstvím teplé vody. Také žloutek smíšený s ricinovým olejem vytváří zábal, který suchým vlasům jde skvěle k duhu. Hlavu přitom ovineme předehřátými ručníky a posadíme se na půl hodiny pod helmu. Teplem se účinné Íátky rychle vstřebávají. Na mytí používejte vždy speciální výživný šampon a měkkou (změkčenou) vodu. Poslední opláchnutí by mělo obsahovat krémovou kúru, která suchým vlasům dodává lesku a pružnosti. Kromě toho do konečků vetřete vlasový krém. Nádavkem potřebují suché vlasy každé dva týdny cholesterinový nebo lanolínový výživný zábal.

Tvoření lupů
Za normálních okolností jsou lupy tak malé, že je lze vidět jen pod lupou či pod mikroskopem. Tvoří je směs rohoviny a mazu. Na kůži nepokryté vlasy převládá při odlupování rohovina, ve vlasech maz. Buňky se stále nově tvoří, pronikají na povrch a pak se odlupují. Suché šupinky, lupy, které padají na oblečení, i mastné, které zůstávají ve vlasech, jsou však příznakem narušení funkcí vlasové pokožky (mazové žlázy produkují nadměrně). V zimě bývá tato potíž zřetelnější než v létě.Příčinu můžeme hledat většinou v pokrývce hlavy. Vlasy také často trpí nedostatkem vzduchu a vitamínů. Tvoří-li se lupy, neměla byste vlasy mýt příliš často, protože tím se činnost mazových žláz povzbuzuje a lupů přibývá. Před mytím vlasy důkladně vykartáčujte, aby se odumřelé buňky z kůže uvolnily. Používejte výhradně jemný šampon neobsahující mýdlo a vlažnou vodu. Horká voda na pokožku hlavy působí jako šok. Po očištění mytím byste na vlasy a pokožku pod nimi měla nanést vlasovou kúru, nechat krátce působit a vlažnou spláchnout. K sušení nepoužívejte fén ani vysoušecí helmu, nýbrž ohřáté ručníky a teplý vzduch v místnosti. Vyhněte se i vodám se silnějším obsahem alkoholu.

Rozdvojené konečky vlasů
by nás měly zburcovat k okamžité a rozsáhlé záchranné akci. Rozhodně je třeba je pravidelně zastřihovat. Při sežehnutí nad plamenem vznikají pouze uzlíky, které se při razantnějším rozčesávání zase ulamují. Protože kůže nestačí vlasy až do konečků dostatečně zásobovat potřebným tukem, doporučuje se vetřít do vlasových zakončení trochu ricinového oleje a nechat čtvrt hodiny působit. Existují i speciální emulze, které se do konečků vtírají po umytí a vytvářejí ochranný film. Kromě toho bychom měly dbát na to, abychom natáčky podkládaly jemným papírem, a vysoušecí helmu nezapínáme na příliš vysokou teplotu. Při užívání elektrických natáček nebo kulmy je na místě krajní opatrnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama