kondom

22. ledna 2009 v 14:12 | lucianek01 |  sex vše kolem něj

Seznamte se - kondom

Zamysleli jste se někdy, když se chystáte použít kondom, nad jeho historií? Ne vždy bylo samozřejmostí, že sáhnete do regálu v drogerii, vyberete si svou oblíbenou velikost a příchuť.
Jako většina lidkých vynálezů, i prezervativ se vyvíjel a zlepšoval. Trvalo dlouhou dobu, než se dostal do dnešní podoby a zvítězil nad lidskými předsudky. V některých oblastech naší planety naneštěstí nepřekonal předsudky dodnes.
Nuže, seznamte se s jeho vývojem od začátku až do dnešních dnů.

Troška historie...

Používání kondomu je jednou z nejstarších antikoncepčních metod. Již před asi 3350 lety se ve starém Egyptě používaly návleky na penis, tehdy plátěné. Byly zakresleny na stěnách hrobek a archeologové nejsou zcela zajedno, zda se skutečně jednalo o pánskou ochranu, rituální předměty nebo součást oblečení.
V Asii se používala bariérová antikoncepce pro muže už v dávných dobách, odborníci dodnes nemají jasno v otázce, zda je egyptský návlek starší, než asijské výrobky. V Japonsku byly k sehnání dokonce dva typy kondomů. První se nazýval kawagata a vyráběl se z tenké kůže, druhý, kabutogata byl ze želvoviny nebo rohoviny.
V Evropě je nejstarší zmínka o pánské ochraně datována asi do roku 100 - 200 n. l. Do této doby je datována jeskynní malba v Comberelles ve Francii.
Křesťanství znamenalo v sexu dobu temna a na tento způsob ochrany se zapomnělo. Až v 15. století Ital Gabriello Fallopius vymyslel ochranu pro muže proti pohlavním nákazám. Opět se jednalo o plátěné pouzdro, máčelo se v oleji a údajně se syfilidou nenakazil ani jeden z 1100 mužů, na kterých svůj vynález zkoušel. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že důvod je prostý, ženy je s takovou parádou odmítly.
Slovo kondom se zrodilo během 17. století a není jasné, za jakých okolností to bylo. Fakt, že ve Francii existuje vesnice Condom, asi s pánskou ochranou moc společného nemá. Pravděpodobnější je, že se jedná o zkomoleninu latinského slova condus, nádržka.
Většina badatelů se ale kloní k tomu, že název je odvozen ze jména lékaře Karla II. Contona. Tento lékař vybavoval krále a jeho družinu upravenými ovčími střívky. Za toto chvályhodné počínání byl povýšen do šlechtického stavu. Prezervativy používal i Giacommo Casanova, který je nazýval anglickými jezdeckými plášti. Byly vyrobené z jehněčích střívek nebo rybích měchýřů a šité režnou nití. Ta ale způsobovala u žen nepříjemné pocity. Tyto ochrany byly drahé, proto se používaly několikrát.
Převrat v jejich výrobě znamenal objev vulkanizace, který učinili pánové Goodyear a Hancock v roce 1844. Umožnilo to hromadnou výrobu kondomů z gumy a jejich masové rozšíření. Latexové kondomy se vyrábí asi od roku 1880.
V USA gumičky zpočátku narazily na odpor ze strany zákonodárců. Jejich prodej byl od roku 1868 zakázán a v roce 1873 tento zákaz schválil kongres. Navíc asi 200 měst vydalo protikondomové vyhlášky, které zakazovaly jejich prodej jako antikoncepčního prostředku. Informování jiné osoby o jejich antikoncepčním účinku bylo považováno za trestný čin. Tyto nesmysly už naštěstí neplatí, nicméně i dnes mají kondomy svého nepřítele, kterým je římskokatolická církev. Ta se nestydí lhát a otevřeně prohlašuje, že šíření viru HIV zachrání pouze modlitba a víra, prezervativem podle nich virus bez problémů projde, což je samozřejmě nesmysl. V Keni a jiných rozvojových státech na tuto pověru ale umírají lidé. Bližší informace najdete například v Britských listech
Chcete-li vidět nejstarší funkční kondom na světě, můžete navštívit rakouské národní muzeum. Měl by tam být vystavený kondom starý 350 let.

Jak to funguje?

Kondom je latexový návlek, který se natáhne na penis. Pochytá spermie a nepustí je do pochvy. Toto ale není jediná funkce kondomu. Je totiž narolovaný na penis až po kořen a brání tak přímému kontaktu penisu s poševní sliznicí (nebo jinou částí těla). Je nepropustný, takže neprojdou ani viry a bakterie, včetně viru HIV. Pokud i přesto něco projde, bývá virů zanedbatelné množství a obvykle nepředstavují hrozbu. Je ale nutné si hlídat i jiné možnosti infekce, například orální sex (s neprověřeným partnerem je lepší použít kondom i zde!).
Nemalý význam má kondom i z hlediska hygieny. Při análním styku stačí sundat ochranu a vše je OK i bez mytí penisu. Stejně tak i při souloži během menstruace. Zde je výhodou i fakt, že kondomy jsou sterilní, proto nikterak nevadí ani skutečnost, že během menstruace je žena citlivější na gynekologické infekce.

Stinné stránky

Abych ale nepřechválil, jsou zde i negativa. První je alergie na latex, která může znemožnit jeho používání. Vyskytuje se asi u 2% populace.
Dále může být pro někoho problém manipulace s kondomem, která působí rušivě. Navíc není možné po styku zůstat v partnerce a pokračovat v mazlení, ale je potřeba vyndat penis ještě tvrdý. Ne každému to vyhovuje a z mého pohledu je to asi největší nevýhoda kondomu. Třetím negativem je skutečnost, že kondom snižuje citlivost penisu. Tato nevýhoda ale může být i ku prospěchu věci, třeba při předčasné ejakulaci.

Jak jsme na tom dnes?

V dnešní době se kondomy dělají z přírodního latexu, polyuretanu nebo jehněčích střívek. Jejich nabídku na našem trhu shrnuje článek Kondomy - co je na trhu?. V tom najdete podrobnosti o provedení a velikosti nejběžnějších kondomů u nás.
Mimo klasických ochran existují i speciality, například ozdobné ručně malované figurky. Ty jsou ale spíš jako žert a pro praktické použití se nehodí. Vyrábí se ale i prakticky použitelné svítící kondomy a jiné ptákoviny.
V EU je od roku 1995 platná norma DIN EN 600, která upravuje velikosti a testování kondomů. Testuje se každý kus. Mimo tyto testy se na destruktivní testy vybírá určitý počet kusů z každé šarže. Co musí taková ochrana vydržet?
  • Nafouknutí 18 litrů vzduchu,
  • Natáhnutí o 700%
  • Tah 49N, u zesílených 100N (to odpovídá zavěšení asi 5kg/10kg závaží).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama